Dworek Marii Dąbrowskiej

Kiedy odwiedzasz Kalisz, zdecydowanym numerem jeden atrakcji wartych obejrzenia w tej popularnej miejscowości na terenie Wielkopolski okazuje się dworek Marii Dąbrowskiej. Co go wyróżnia i czym się charakteryzuje?
W szczególności warto wspomnieć o tym, że Maria Dąbrowska, na cześć której zachowany został ten przepiękny, urokliwy i stanowiący budowlę historyczną dworek, była znakomitą polską publicystką. Pisarka żyła w latach między porównywarka ubezpieczeń oc i ac 1889 a 1965 rokiem. Artystka urodziła się w Russowie, który z kolei znajduje się tuż obok Kalisza, dlatego też że była w dużym stopniu powiązana z ziemią kaliską, zachowano zabytek po niej w postaci opisywanego dworku. Obiekt ten pojawił się nawet w rejestrze tamtejszych zabytków regionalnych. Kiedy Maria Dąbrowska zmarła, co miało miejsce w roku 1965, pojawiła się idea, aby stworzyć po niej pamiątkowe muzeum. I tak tez w jej dawnym dworku, gdzie mieszkała, zaczęto tworzyć muzeum imienia zmarłej artystki. Placówka kulturalna przetrwała do dziś.

Organizatorami tego muzeum były przede wszystkim dwa obiekty, to jest Wydział Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kaliszu, ale także Muzeum Ziemi Kaliskiej.
Wystarczyło siedem lat, aby o dworku dowiedziała się cała Polska i nie tylko. Obiektu udało się gruntownie odbudować i odrestaurowany zabytek stał się jednocześnie świeżo otwartą Izbą Pamięci powstałą na cześć artystki. Zwiedzanie dworku Marii Dąbrowskiej jest popularne nie tylko przez jej zagorzałych miłośników, ale także przez każdego, kto chce spędzić trochę czasu w miłych sceneriach.
Autor:

Zobacz stronę autora: producent radiatorów