Obiekty kultury

Wielkopolską stolicą kultury jest stolica Wielkopolski – Poznań. Ważnymi zabytkami regionu również związanymi z kulturą – przepiękne romańskie kościoły, katedry (w Poznaniu, Gnieźnie), kościół Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu. Miejsca te, związane z religijnymi uroczystościami, są też domem wspaniałych obrazów, fresków, miejscami chętnie odwiedzanymi przez turystów. Poznański ratusz jest jednym z najbardziej znanych renesansowych budynków municypalnych ubezpieczenia oc ac porównanie w Europie. Został zbudowany w XVI wieku w stylu gotyckim. To, co w Wielkopolsce na pewno warto zobaczyć, to kościoły – manieryczne budowle w Sierakowie czy Grodzisku Wielkopolskim, czy barkowe budowle Pompeo Ferrariego. Świątynie te zdobią przepiękne obrazy i sztukaterie.

Jednym z najsłynniejszych obiektów regionu jest Parowozownia https://konstal.com/ w Wolsztynie. Muzeum w Parowozowni co roku przyciąga tłumy turystów, zwłaszcza tych zainteresowanych kolejnictwem. Jest skarbnicą wiedzy o polskim kolejnictwie. Pomysł o stworzeniu muzeum narodził się po zlikwidowaniu kursów okolicznych linii kolejowych w kierunku Nowej Soli. Zebrany sprzęt zaczęto składować. Muzeum rozrastało się o starsze i młodsze eksponaty. Obecnie podziwiać w nim możemy historyczne dokumenty, stemple i torowe latanie sygnałowe.

Innym ściśle związanym z kulturą miejscem jest Mickiewiczowski Park Kulturowy, powstały w roku 2007. Park został utworzony by chronić i promować kulturę regionu. Park położony jest na obszarze miasta Żerków i przyległych do niego wsi. Do zabytków Żerkowa należą kościoły – ewangelicki i barkowy, poczta konna, cmentarza parafialny i inne.

- autor artykułu