Architektura Poznania

Poznań to najważniejsze miasto na terenie regionu wielkopolskiego, które charakteryzuje się przede wszystkim mnogością rozmaitych zabytków i miejsc kultury, które jak wabik przyciągają turystów. Niemniej jednak miasto to słynie na tle szeregu innych w naszym kraju nie tylko ze względu na historyczne pozostałości czy ciekawe atrakcje turystyczne. Równie popularny jest Poznań przez wzgląd na swa nietuzinkową architekturę oraz niebanalną urbanistykę.
Architektura Poznania charakteryzuje się zwłaszcza specyficznym ukształtowaniem wpływających na nią warunków naturalnych. Mowa tu chociażby o zlewisku paru jakie ac wybrać rzek, w tym zwłaszcza Warty oraz Cybiny, co rzutowało na strukturę przestrzenną oraz generowało takie a nie inne funkcjonalne przeznaczenie określonych obszarów terytorialnych tej miejscowości.

Jeżeli chodzi o najsłynniejszą budowlę Poznania, to poza okazałym i przepięknie prezentującym się na tle innych obiektów neoklasycystycznym Ratuszem, jaki niegdyś był osadzony w stylu zwłaszcza gotyckim, na szczególną uwagę zasługuje też gród warowny książąt poznańskich, jaki mieścił się w Ostrowie Tumskim. W roku 1253 z kolei zaczęto tworzyć zupełnie inny Poznań, a mianowicie życie i co za tym idzie urbanistyka miejska przeniesione zostały na zachodnie fragmenty miasta, za Wartę. Na dziś dzień tam znajduje się także większa część potencjału miejskiego. Podobnie było także w okresie średniowiecznym i tak już pozostało do dziś dnia. Musimy też wspomnieć o tym, że to tam ulokowano przed stuleciami Stare Miasto oraz dziewiętnastowieczne śródmieście. W roku 1900 natomiast do dzisiejszego Poznania włączona została część wschodnia miejscowości.
Autor: