Architektura Poznania

Poznań to najważniejsze miasto na terenie regionu wielkopolskiego, które charakteryzuje się przede wszystkim mnogością rozmaitych zabytków i miejsc kultury, które jak wabik przyciągają turystów. Niemniej jednak miasto to słynie na tle szeregu innych w naszym kraju nie tylko ze względu na historyczne pozostałości czy ciekawe atrakcje turystyczne. Równie popularny jest Poznań przez wzgląd na swa nietuzinkową architekturę oraz niebanalną urbanistykę.
jakie ac wybrać /> Architektura Poznania charakteryzuje się zwłaszcza specyficznym ukształtowaniem wpływających na nią warunków naturalnych. Mowa tu chociażby o zlewisku paru rzek, w tym zwłaszcza Warty oraz Cybiny, co rzutowało na strukturę przestrzenną oraz generowało takie a nie inne funkcjonalne przeznaczenie określonych obszarów terytorialnych tej miejscowości.

Jeżeli chodzi o najsłynniejszą budowlę Poznania, to poza okazałym i przepięknie prezentującym się na tle innych obiektów neoklasycystycznym Ratuszem, jaki niegdyś był osadzony w stylu zwłaszcza gotyckim, na szczególną uwagę zasługuje też gród warowny książąt poznańskich, jaki mieścił się w Ostrowie Tumskim. W roku 1253 z kolei zaczęto tworzyć zupełnie inny Poznań, a mianowicie życie i co za tym idzie urbanistyka miejska przeniesione zostały na zachodnie fragmenty miasta, za Wartę. Na dziś dzień tam znajduje się także większa część potencjału miejskiego. Podobnie było także w okresie średniowiecznym i tak już pozostało do dziś dnia. Musimy też wspomnieć o tym, że to tam ulokowano przed stuleciami Stare Miasto oraz dziewiętnastowieczne śródmieście. W roku 1900 natomiast do dzisiejszego Poznania włączona została część wschodnia miejscowości.
Autor:

Zobacz stronę autora: Starogard info