Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu

Wyjeżdżając na teren Wielkopolski, miejscem wartym odwiedzenia jest miejscowość doskonale każdemu znana, jaką jest Kalisz – następny w kolejce po Poznaniu, jeżeli chodzi o najciekawsze miejscowości regionu warte obejrzenia. Wśród rozlicznych atrakcji Kalisza, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza wyróżnić trzeba Rezerwat Archeologiczny. Co takiego ciekawego w nim jest? Zobacz to dalej. Przygotowaliśmy dla Ciebie wirtualny poradnik.
Rezerwat Archeologiczny jest to jedna z filii charakterystycznych dla Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Tam występuje sporo rozmaitych ciekawostek, z którymi warto jest się gruntownie zaznajomić. Warto wiedzieć, że wspomniany powyżej oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej umiejscowiony jest w punkcie, gdzie lata temu występowały bardzo zawiłe badania archeologiczne, dokładniej rzecz biorąc były to badania na obszarze wczesnośredniowiecznego grodu.

Karty historii mówią o tym, zajęcia dla dzieci Gdynia że pierwszy z takich grodów został stworzony na Zawodziu. Miało to miejsce w latach między osiemset pięćdziesiątym a osiemset sześćdziesiątym rokiem. Gród został zrekonstruowany oraz znajduje się tam zwracający uwagę tuż po przyjściu na miejsce – wielki wał obronny. Ma on aż pięć metrów wysokości i w zasadzie to dominujący element architektoniczny w całym rezerwacie archeologicznym. W roku 1106 było głośno na temat tego grodu, ponieważ napisał o nim w swojej słynnej kronice Gall Anonim. W roku 1903 z kolei profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego wystartował z badaniami, jakie miały pozwolić na odkrycie tajemnicy dawnego grodu. Udało się także z czasem otrzymać spore środki pieniężne w ramach dofinansowania unijnego i dzięki temu nie stanowiło trudności zrekonstruowanie grodu, odbudowując go w całości.
Autor: