Co do zobaczenia w Kaliszu?

Kalisz to miejscowość, która znajduje się na terenie Wielkopolski i stanowi tuż po Poznaniu najbardziej rozpowszechniony ośrodek miejski w tej części naszego kraju. Jest tam mnóstwo zabytków historycznych, ale także i wielorakich innych obiektów, czy terenów, jakie stanowią typowe turystyczne atrakcje. O niektórych z nich postanowiliśmy napisać w niniejszym poradniku wirtualnym, który oprowadzi nas po Kaliszu.
Numer jeden, zaraz po Ratuszu, jaki wpisany jest od 1993 roku do rejestru krajowych zabytków, warto udać się do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Jest to najważniejszy miejski obiekt kultury, jaki wyróżnia się przede wszystkim byciem najstarszym regionalnym obiektem muzealnym w ogóle. Stworzony w roku 1906 najpierw funkcjonował jako Muzeum Archeologiczne. Od roku 1998 natomiast opisywana placówka uwzględniona została w Państwowym Rejestrze Muzeów.

Jest tam mnóstwo interesujących okazów do zobaczenia. Nie trzeba być zagorzałym miłośnikiem zwiedzania sztuki, ażeby nie nudzić się na wycieczce w tym muzeum. Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt, iż jest tak wiele pamiątek etnograficznych, do jakich zalicza się instrumenty, dawne sprzęty domowego użytku, narzędzia rzemieślnicze, stroje, dewocjonalia. Do tego dochodzi również sporo obiektów historycznych takich jak ikonografia, militaria, archiwalia kartograficzne czy zbiory numizmatyczne. Nie zapominajmy także o reliktach przeszłości w postaci pozostałości archeologicznych typu toporki, czy figurki zachowane z czasów dawnych pokoleń.
Autor: