Atrakcje w Kaliszu – Ratusz

Kalisz to miasto, które charakteryzuje się położeniem na terenie regionu wielkopolskiego oraz posiadaniem mnóstwa różnorodnych zabytków i atrakcji wartych obejrzenia, gdy wybieramy się do tej części Polski. Co takiego należy mieć na względzie, jadąc tam w pierwszej kolejności?
Kalisz to miasto słynące z wielu budynków o charakterze klasycystycznym, w tym neoklasycystycznym. Występuje tam między innymi nietuzinkowy obiekt historyczny jakim jest tamtejszy ratusz. Budowla Tkaniny dekoracyjne stworzona została w okresie między 1920 a 1924 rokiem, a jej autorem został słynny wówczas architekt i projektant, to jest Sylwester Pajzderski. To dzięki niemu powstała znamienita budowa, która została uznana za wartą wpisania do rejestru zabytków, co nastąpiło dopiero w roku 1993. Niedaleko dzisiejszego neoklasycystycznego ratusza znajdował się jakiś czas temu także obiekt w starym stylu, który był także architekturą miejską i w nim mieściła się siedziba ratusza, ale odznaczał się on zupełnie innym stylem, a mianowicie był to styl gotycki.

Na szczycie znajdowała się wieża, a informacje o jego powstaniu w okolicy datowane są na okres 1426 roku. Po jakimś czasie użytkowania, ratusz postanowiono gruntownie przerobić. W ten sposób stworzony został dzisiejszy ratusz, który przebudowany został na styl renesansowy i miało to miejsce w wieku szesnastym. Dopiero po paru stuleciach, dobudowano podstawę, jaką były fragmenty murów XIX- wiecznych i to one rozsławiły Kalisz na cały obszar Polski. Nieprzypadkowo należy zwrócić uwagę właśnie na ten zabytek Kalisza, otóż to akurat ta budowla została uwzględniona w okolicznościowych monetach o nominale dwa złote.
Autor: